Fáradtság, alvászavar, kimerültség. Mindezek okát annak ellenére ritkán napjaink rohanó tempójának tulajdonítják, hogy megannyi több tudományos kutatás bizonyítja, hogy e panaszok többségét a szervezet sav- és lúgháztartásának egyensúlyzavara okozza.
Az iménti problémák kevésbé érintik azokat, akiknek szervezetében a túlsavasodás folyamata nem játszódik le. Ha mégis, úgy a savasodásról tudni való, hogy az az anyagcserére kihat.
Az egészséges ember szervezetének egészséges működése során a sav 20, a lúg pedig 80 százalék. Amennyiben ez az arány felbomlik, akkor beszélnek a szervezet túlsavasodásáról. Ez utóbbi állapot a sejtanyagcserét akadályozza. A szervezet túlsavasodásának oka bizonyos ételek fogyasztásában keresendő, míg másik kifejezetten gátolják. Savképzők a túlfinomított élelmiszerek, a nagymennyiségben fogyasztott édességek, a fehér lisztből készült kenyér- és tésztafélék, a tea, a kávé, a fehér rizs, a répacukor, az alkoholos és szénsavas italok, a hús, a tojás, a sajt és a túró. A szervezet lúgháztartását a gyümölcs- és zöldségfélék, a joghurt, kefir, a tofu és a szójatermékek fogyasztása garantálják. Ahhoz, hogy a szervezet lúg-savaránya helyreálljon sokszor a fölösleges savakat semlegesítve a szervezet saját tartalékaiból - a csontokból, a porcokból vagy a vérből - kell ásványi anyagokat elvonnia. A sav megtámadja a szöveteket, szív- és érrendszeri, keringési, mozgásszervi betegségeket előidézve a szerveket is károsítja. A szervezet teljesítőképességének, ellenálló képességének csökkenése lehet a következmény. A savtúltermelés egyébként nemcsak rongálja, hanem stresszeli is a szervezetet, vagyis az emésztésre, az idegrendszer működésére szintén befolyással van. A túlsavasodás tünetei a gyomorégéstől a bőrbetegségekig, a hátfájástól a depresszióig szerteágazók lehetnek. Ha a szervezet sav-lúg háztartásának egyensúlya megbomlik, akkor lúgképző élelmiszereket kell fogyasztani.
T. Puskás Ildikó
★★★ KÉRJÜK LÁJKOLD ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! ▼ KÖSZÖNJÜK! ❤