Aki már próbálta, az tudja, hogy nem csak pénzt spórolunk vele, és kíméljük környezetünket, hanem megszabadulunk olyan kellemetlen problémáktól, mint ekcéma, allergia. Régebben nap mint nap tapasztaltam, ha a ruhaszárítón frissen száradt ruhát ha kiráztam, szállt belőle a por. De milyen por? A mosópor! Nemcsak a bőrünk érintkezik a vegyszeres ruhaneművel, hanem a mosópor részecskék ruhaszáradás után a levegőbe kerülnek.
A mosódió 100%-ban természetes, allergén mentes .
Néhány tudnivaló a növényről:
Indiában és Nepálban már ősidők óta használják a mosódiót (Sapindus mukorossi), mint növényi mosószert. Az akár 15 méter magasra is megnövő mosódió-fa Dél-Indiából származik. Márciusban és áprilisban fehér virágok borítják a fát. A termés szüretelése szeptemberben és októberben történik. Az érett diók aranyszínűek és ragacsosak. A leszüretelt mosódiót megszárítják, a szárítás során színe vöröses barnává válik és ragacsossága alábbhagy.
Végezetül a diókat feltörik és héjukat pamut zacskókba csomagolják.
A fekete belső mag, sem étkezésre, sem mosásra nem alkalmas.
Hogyan mos a mosódió?
A dió héjában rejlő kissé ragacsos anyag a szaponin, egy szappanszerű természetes anyag. Mosás közben kioldódik belőle a természetes szappan. Ezáltal egy enyhe, szappanos oldatot kapunk.
Hogyan alkalmazzuk a mosódiót?
A kapott többször felhasználható zsákocskába tegyünk 6-8 fél apróra összetört mosódió-héjat, kössük be a zsák száját és helyezzük be a mosógépbe a ruhák közé. A mosást szokás szerint indítsuk el, ha kell előmosással.
A mosódiót öblítés alatt sem kell eltávolítani!
Öblítőre nincs szükség, a mosott ruha puha, és semleges illatú lesz. Akik nem szeretik, néhány csepp illóolajat tehetnek az öblítőtartályba.
Ha a mosódió- héj mosás után érezhetően ragad, akkor még felhasználható, néhány új dióhéj hozzáadásával. A mosódió kapható folyékony vagy porrá őrölt változatban is.
Fehérítés:
A mosódió nem fehérít, így szükség lehet fehérítő szerre: oxigénes fehérítő, mosószóda. Ezeket a termékeket újabban már együtt lehet vásárolni a mosódióval, köszönhetően a mosódió nagy népszerűségének.
Érdekesség:
Ha valaki kedvet kap, a mosódió Indiában tradicionális bőr – és hajápoló anyag, tisztálkodásra is alkalmas.
Kézi mosáshoz, finom anyagokhoz is kiváló, kb. 10 percig kell lassú tűzön forralni a mosódió héjakat (6-8 fél), utána az oldatot vízbe öntve megszokott módon moshatunk.
Ha nincs időnk bajlódni, kapható folyékony mosódió is.